czwartek, 20 września 2012

Liw

 Zespół zamkowy w Liwie jest jednym z najciekawszych zabytków na pograniczu...
podlasko-mazowieckim. Około 1429 r. książę warszawski Janusz I Starszy zbudował zamek murowany na sztucznej wyspie wśród bagien rzeki Liwiec, ówczesnej granicy księstwa.

 Po wygaśnięciu linii męskiej Piastów mazowieckich od 1526 do 1536 r. zamkiem władała księżniczka Anna Mazowiecka, która otrzymała Liw jako zaopatrzenie do czasu zamążpójścia. Po jej ślubie ze Stanisławem Odrowążem w 1537 r. ziemię liwską wcielono do Korony. W latach 1548-1556 zamek należał do królowej-wdowy Bony Sforzy. 

 W 1656 r. („potop”) i 1703 r. (wojna północna) Szwedzi zdobywali i plądrowali warownię, która po drugim najeździe popadła w ruinę. W 1782 r. starosta Tadeusz Grabianka zbudował na siedzibę kancelarii starostwa i sądu ziemskiego dwór barokowy, który spłonął w połowie XIX wieku.

 Podczas II wojny światowej niemiecki starosta Ernst Grass zamierzał rozebrać ruiny zamku na cegłę. Zapobiegł temu młody archeolog Otto Warpechowski, przekonując starostę o krzyżackim rzekomo pochodzeniu zamku i doprowadzając do rozpoczęcia jego odbudowy. Prace renowacyjne, przerwane przez Niemców w 1944 roku, ukończono w 1961 r. 


  Więcej zdjęć / More photos
Liw Zamek
Liw 16.09.2012

5 komentarzy:

  1. Byłem, dokładnie rok temu, trwały tam prace remontowe od strony rzeczki, gdzie są te lawety z armatami. Widzę, że przez rok czasu niewiele się zmieniło - wciąż trwa remont a efektów nie widać. Mam trochę zdjęć ale jakoś odkładałem ich wystawienie na później i tak sobie leżą do tej pory. Może i lepiej, bo Twoje chyba ładniejsze?

    OdpowiedzUsuń
  2. Znowu cos interesujacego odkryles!

    OdpowiedzUsuń

Witam. Jest mi bardzo miło ze zostawiasz ślad swojej wizyty w postaci komentarza.
Dziękuje i zapraszam ponownie. :)

Podobne posty z Miniatury Related Posts with Thumbnails

Popularne posty w ostatnim tygodniu

Najczęściej odwiedzane posty