czwartek, 11 września 2014

Cerkiew w Jałówce

 Pierwszą cerkiew wzniesiono w Jałówce już w wieku XVII (niektóre źródła podają, że był to wiek XVI). Przejściowo do roli cerkwi adaptowano...
również nowo budowany w połowie XIX wieku kościół Przemienienia Pańskiego. 


 Piękna budowla, którą oglądamy dzisiaj pobliżu jałowieckiego rynku, powstała w latach 1958-1966, ale mimo to od roku 2004 wpisana jest do rejestru zabytków. Zbudowano ją w miejscu prawosławnej świątyni zniszczonej w 1941 roku w wyniku niemieckiego bombardowania. Aż do czasu jej powstania nabożeństwa odbywały się w prowizorycznie przystosowanej do celów liturgicznych stodółce. 

 Cerkiew zaprojektował znany architekt Aleksander Grygorowicz. Powstał wówczas bardzo nowatorski jak na tamte czasy i z pewnością unikalny obiekt łączący w sobie tradycję z nowoczesnością. Obok tej świątyni z pewnością nie można przejść obojętnie. Ma kształt rotundy przykrytej szklaną kopułą – trochę kosmiczna, trochę astronomiczna, ale piękna. 

 Polichromia jest autorstwa Józefa Łotowskiego. Aleksander Grygorowicz powrócił do Jałówki nieco później (1980), aby zaprojektować jeszcze dzwonnicę-kaplicę pw. Świętych Równych Apostołom Konstantyna i Heleny. Zwieńczona trzema baniastymi kopułkami, pod którymi wiszą dzwony, jest niezwykle harmonijną budowlą i doskonale komponuje się z wcześniej wybudowaną cerkwią. 

Oryginalne ogrodzenie – mur z różnej wielkości kamieni jest dziełem o. Eugeniusza Konachowicza. Cały kompleks został wpisany do rejestru zabytków pod nr A-69. W skład zespołu wchodzą: cerkiew parafialna, dzwonnica-kaplica, otoczenie cerkwi w granicach ogrodzenia, kamienne ogrodzenie wraz z bramą i furtką.
Info ze strony "Cerkiew w Jałówce
Podlasie. 19.08.2014blog fotograficzny

4 komentarze:

  1. Cerkiew jest bardzo piękna i cały jej urok pokazałeś wspaniale na swoich zdjęciach:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiekna ta cerkiew, po prostu cudowna...jak basniowa....zlote kopuly i szare dachy dostojnie prezentuja sie na tle pochmurnego i szarawego nieba!! Zdjecia piekne, pokazujace wspaniale cale piekno tej cerkwi... i jeszcze jeden ciekawy szczegol, ktory zwrocil moja uwage: murowane z surowego kamienia ogrodzenie swietnie kontrastuje ze zlotym pokryciem kopul , dajace wspanialy efekt: blysk i mat!! Gratuluje swietnych zdjec i pozdrawiam:):)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziekuje za odwiedziny na moim blogu:) Nikt nie jest za stary, aby ogladac, komentowac...pisac :)Bede tu zagladac czesciej , bo mi sie spodobo:)

    OdpowiedzUsuń

Witam. Jest mi bardzo miło ze zostawiasz ślad swojej wizyty w postaci komentarza.
Dziękuje i zapraszam ponownie. :)

Podobne posty z Miniatury Related Posts with Thumbnails

Popularne posty w ostatnim tygodniu

Najczęściej odwiedzane posty