sobota, 29 stycznia 2011

Muzeum Historii Żydów Polskich






Warszawa 05.01.2011

Uczestnikom wycieczek, które przyjeżdżają przed pomnik Bohaterów Getta, przybył dodatkowy punkt programu. Najwięcej uwagi przyciąga szkielet konstrukcji tzw. ścian krzywoliniowych budynku. Jego projektanci, fińscy architekci Ilmari Lahdelma i Rainer Mahlamäki zaplanowali, że muzeum będzie przecięte na wskroś pęknięciem czy wąwozem. Wysokie na 20 m i długie na prawie 70 m ściany będą się wić zarówno w pionie, jak i w poziomie, w niektórych miejscach będą wybrzuszone, w innych - wklęśnięte. Mają wyglądać jak ściany kanionu wyrzeźbionego w miękkiej skale przez płynący przez tysiąclecia potok.Żeby te ściany zbudować, najpierw trzeba było postawić ażurowy ruszt ze stalowych rur. Dwie trzecie konstrukcji już stoi i można sobie wyobrazić kontury przyszłego wąwozu

Zgodnie z zamysłem projektantów budynek Muzeum Historii Żydów Polskich ma wyobrażać rozstępujące się wody Morza Czerwonego. Jej pofalowane na wszystkie strony krzywoliniowe ściany, długie na prawie 70 m i wysokie na 20 m, są najtrudniejszym elementem całej inwestycji. Ich szkielet przywodzi na myśl sieć, w którą rybacy zamierzają złowić wieloryba. Niebawem zniknie pod szalunkami i kilkucentymetrową skorupą betonu nakładanego metodą natryskiwan

Projekt Muzeum Żydów Polskich powstał w fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki. Budynek ma być ukończony w marcu 2012 r. Jego koszt - 152 mln zł - sfinansują po połowie miasto i Ministerstwo Kultury. Montaż wystaw potrwa następne pół roku (przynajmniej) i pochłonie 100 mln zł. Pieniądze na ten cel zbiera Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Na razie udało mu się pozyskać tylko jedną piątą tej kwoty.

O tym, jak trudne jest to przedsięwzięcie, świadczyć może dwukrotne opóźnianie przetargu na wykonawcę budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. Chcące wziąć udział w licytacji firmy zasypywały inwestora zapytaniami, sugerującymi że takiej konstrukcji po prostu nie da się zbudować.

Obecnie trwają m.in. prace nad najważniejszym elementem, czyli dwiema ścianami krzywoliniowymi. Wnętrze budynku ma być przecięte na całej długości i wysokości efektowną rozświetloną przestrzenią tworzoną przez te ściany.

Powierzchnia użytkowa placówki wyniesie ponad 12,8 tys. m2, w tym 5,3 tys. zajmie sama przestrzeń wystawowa. Budowa placówki rozpoczęła się 1 lipca 2009 roku. Kontynuowane są m.in. prace związane z montażem konstrukcji z rur stalowych, a także prace żelbetowe konstrukcji naziemnej. Natomiast zakończono prace żelbetowe ścian, słupów, stropów i schodów konstrukcji podziemnej

Koszt budowy muzeum na początku 2008 r. oszacowano na prawie 200 mln zł. Tymczasem konsorcjum założone przez firmę Polimex-Mostostal SA z gorzowskim Przedsiębiorstwem Budowlano-Usługowym "Interbud-West" Sp. z o.o. zadeklarowało, że jest skłonne zrealizować tę inwestycję za 152,3 mln zł brutto. Była to najtańsza spośród pięciu złożonych ofert. Drugie w kolejności konsorcjum, którego liderem był Warbud, zaproponowało 163,4 mln zł.
 
Wizualizacje
Wizualizacja 1
Wizualizacja 2
Więcej o Muzeum

4 komentarze:

 1. Bardzo interesujaca budowla, ciekawe kiedy skoncza i bedzie gotowa do zwiedzania, chetnie bym obejrzala!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mhm, ja też chętnie bym obejrzała...
  _______________
  Nie ma za co dziękować, ja po prostu lubię oglądać ciekawe zdjęcia, więc na pewno będę Cię odwiedzać, nie musisz mnie zapraszać, ehh sama i tak się wepcham ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedługo te zdjęcia będą archiwalnym wspomnieniem. Bardzo ciekawie to wygląda na wizualizacji, z chęcią obejrzę po zakończeniu budowy.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Beau projet et bel exploit technique.
  Projekt Wielkiego i arcydzieło inżynierii.

  OdpowiedzUsuń

Witam. Jest mi bardzo miło ze zostawiasz ślad swojej wizyty w postaci komentarza.
Dziękuje i zapraszam ponownie. :)

Podobne posty z Miniatury Related Posts with Thumbnails

Popularne posty w ostatnim tygodniu

Najczęściej odwiedzane posty