czwartek, 14 stycznia 2010

Post 1 Warszawskie metro / stacja Marymont

Pierwsza wzmianka o budowie metra pojawiła się w roku 1927. Zaplanowano wówczas dwie linie, pierwsza z pl. Unii Lubelskiej do Muranowa, druga - z Pragi na Wolę. Dokładny projekt opracowało dopiero w 1938r. Biuro Studiow Kolei Podziemnej. Zakładał on budowę sieci o długości 46 km. Nie udało się niestety nic wybudować bo wybuchła wojna. Wznowiono je dopiero pod koniec lat 40. Prace znowu przerwano na 10 lat. Wtedy to podjęto ponownie decyzję o budowie metra. Następnego roku rozpoczęto prace. Wykopano próbny tunel na Targówku, ale z powodu złego gruntu prace zawieszono w 1957r.W polowie lat 70. ponownie przystapiono do prac przygotowawczych, ale do budowy nie doszlo.

Budowę linii 1 rozpoczęto w 1983 r. a uruchomiona ona została 7 kwietnia 1995 na odcinku Kabaty - Politechnika (12 km, 11 stacji, cały odcinek pod ziemią). Na tym odcinku wszystkie stacje składają się z jednego peronu wyspowego

25 X 2008 uruchomiono trzy ostatnie, jak narazie, stacje pierwszej linii metra: Stare Bielany, Wawrzyszew, Młociny.

Pomiędzy stacjami Politechnika i Centrum planowana jest dodatkowo stacja Konstytucji (Wilcza). Jest już tam miejsce na peron wyspowy.Zdjęcie panoramiczne można oglądać w rozmiarze oryginalnym klikając na nie i po otwarciu strony jeszcze raz. Polecam tą opcję :)

3 komentarze:

  1. Ladnie w tym warszawskim metrze, nigdy tam nie bylam, ale pod ziemia bedac, zobaczyc blekitne niebo, chyba to mile wrazenie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawie u Ciebie Przyjacielu
    Thady

    OdpowiedzUsuń

Witam. Jest mi bardzo miło ze zostawiasz ślad swojej wizyty w postaci komentarza.
Dziękuje i zapraszam ponownie. :)

Podobne posty z Miniatury Related Posts with Thumbnails

Popularne posty w ostatnim tygodniu

Najczęściej odwiedzane posty