poniedziałek, 5 marca 2012

Cmentarz Żołnierzy Niemieckich


Cmentarz wojenny w Mławce został założony w latach 1940-1944 przez wojsko niemieckie, z myślą o poległych w okolicy żołnierzach Wermachtu...
We wspomnianym okresie pochowano ich tu 1300. Cmentarz, który pod rządami komunistów bardzo podupadł, staraniem Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi oraz Polskiej Fundacji Pamięci, został odrestaurowany zgodnie z projektem architekta Stanisława Korfantego i otwarty na nowo w 1996 roku. Obecnie zajmuje powierzchnię około 2,7 hektara i pochowani są na nim zarówno żołnierze niemieccy polegli w I wojnie światowej (specjalnie wydzielone kwatery), jak w drugiej.

Liczba tych ostatnich systematycznie wzrasta, gdyż do dziś z różnych części regionu przywożone są ich ekshumowane szczątki. W chwili obecnej spoczywa tu już niespełna 12 tys. hitlerowców. Nie posiadają oni jednak swoich grobów imiennych (żadne z ciał nie zostały zidentyfikowane), a tylko porozsiewane na całym terenie, symbolizujące ich mogiły w postaci grup krzyży.

Nazwiska wszystkich poległych znajdują się w centralnej części nekropolii, wyryte na granitowych tablicach obok krzyża głównego. Ciekawostką jest, że do budowy cmentarza wykorzystywano m. in. Polaków skazanych na roboty przymusowe.


Oni także są Ofiarami II Wojny Światowej

3 komentarze:

 1. Dobrze, ze pokazujesz takie miejsca Jacku...
  I masz zdecydowanie rację, Oni też są ofiarami...

  Joanna

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeciez nie wszyscy szli/ida na wojne z wlasnej woli. A potem umieraja za czyjes racje...
  Trzeba miec szacunek!

  Ladne zdjecia!

  OdpowiedzUsuń

Witam. Jest mi bardzo miło ze zostawiasz ślad swojej wizyty w postaci komentarza.
Dziękuje i zapraszam ponownie. :)

Podobne posty z Miniatury Related Posts with Thumbnails

Popularne posty w ostatnim tygodniu

Najczęściej odwiedzane posty