wtorek, 25 lutego 2014

Śladami Mennonitów


Mało kto dziś pamięta, że mennonici, osadnicy holenderscy, zasiedlili w XVIII wieku nadwiślańskie tereny Mazowsza. Po ich obecności nie...
zostało wiele – kilka cmentarzy, zbory i drewniane chałupy. Do odkrycia.


Przy głównej drodze przebiegającej przez Secymin Nowy, za sanktuarium MB Leśnej znajduje się najlepiej zachowany cmentarz mennonicki. Kilkanaście ponad dwumetrowych krzyży dzielnie strzeże pamięci po Olędrach. 


Najstarsze pochodzą z 2 połowy XIX wieku. Co ciekawe – nagrobki mają napisy z dwóch stron i bardzo charakterystyczne dekoracje w postaci obramień tablic z „wałków”.


Secymin Nowy - wieś założona w końcu XVIII w., usytuowana pomiędzy Wisłą a Puszczą Kampinoską, po północnej stronie szosy biegnącej z Kazunia do Kamiona.


Już w 1798 r. powstała w niej niemiecko-ewangelicka szkoła początkowa, do której uczęszczało 24 uczniów. W 1827 r. miał 29 domów i 260 mieszkańców. W 1866 r. wieś zajmowała powierzchnię 603 morgów gruntu, miała 35 gospodarstw. Liczba mieszkańców w 1889 r. wzrosła do 333.

Więcej zdjęć / More photos
Śladami Mennonitów
blog fotograficzny

5 komentarzy:

 1. Bywałam w tamtych okolicach ale nie wiedziałam o Holendrach. Cóż to ciekawe i smutne, że dziś cmentarze, jakże trwałe świadczą o ich pobycie na Mazowszu,,,

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawe ich potomkowie prawdopodobnie "rozpuscili" się wśród ludosci miejscowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W jakims procencie pewnie tak, ale zdecydowana większość wyjechała do Holandii po 1945 roku.

   Usuń
 3. Strasznie zaniedbany, szkoda... to jednak kawałek naszej historii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Historio, historio, cóżeś ty za pani . . . . , o Olędrach kiedyś słyszałam, ale dokładnie to nie wiedziałam co i gdzie, post piękny.

  OdpowiedzUsuń

Witam. Jest mi bardzo miło ze zostawiasz ślad swojej wizyty w postaci komentarza.
Dziękuje i zapraszam ponownie. :)

Podobne posty z Miniatury Related Posts with Thumbnails

Popularne posty w ostatnim tygodniu

Najczęściej odwiedzane posty