Kłóbka to wieś położona w południowo-wschodniej części Kujaw między...
Kowalem i Lubieniem Kujawskim. Jej krajobraz zdobi kompleks parkowo-dworski rodziny Orpiszewskich z 1850, zabytkowy kościół parafialny wybudowany w latach 1880/1881 oraz Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny, który należy do najmłodszych tego typu muzeów w Polsce.
Skansen w Kłóbce prezentuje kulturę ludową Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Został udostępniony dla zwiedzających w 1993 r. Obejmuje obszar 6 hektarów malowniczo położonych w leśnej scenerii, nad rzeczką Lubieńką.
W Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym odtwarzane są przede wszystkim zagrody, w których toczyło się niegdyś życie rodziny chłopskiej i które były ośrodkami zajęć gospodarskich. Poza wiejskimi zagrodami możemy obejrzeć zachowane zakłady rzemieślnicze: kuźnię, garncarnię, wiatrak „koźlak”.
Są też budynki użyteczności publicznej: karczma, remiza czy nawet szkoła. Zbiory prezentowane są w otoczeniu lasu, co znakomicie odgradza od współczesności.
Uzupełnieniem krajobrazu odtwarzanej wsi są płotki i ogrodzenia, studnie, słomiane ule, czy piwniczki-ziemianki, a także nieodłącznie związane z pejzażem wsi kapliczki przydrożne: drewniana słupowa z rzeźbą św. Antoniego i murowana w kształcie neogotyckiej wieżyczki kościelnej z figurką Matki Boskiej Skępskiej oraz zwierzęta, Kozy, Drób i Koty :)
Więcej zdjęć możecie zobaczyć w galerii
![]() |
Skansen w Kłóbce |
Ładny kredens, a Ursus to już zupełnie inna epoka :)
OdpowiedzUsuńBardzo lubię takie miejsca, choć nigdy nie mieszkałam na wsi, przyciągają mnie swoja naturalnością i historią. Wiatraki są zawsze dla mnie ciekawostką. Lubie na nie patrzeć w skansenach.
OdpowiedzUsuńFajne miejsce, lubie w takich miejscach bywać. Tu kolumny wracają uwagę, ot nie po prostu belka, ale żłobienia i kształty... i jakże ciekawy efekt.
OdpowiedzUsuńZdjęcia bardzo malarskie, piękne .
OdpowiedzUsuń