piątek, 25 października 2013

Park Etnograficzny w Kłóbce


Kłóbka to wieś położona w południowo-wschodniej części Kujaw między...
Kowalem i Lubieniem Kujawskim. Jej krajobraz zdobi kompleks parkowo-dworski rodziny Orpiszewskich z 1850, zabytkowy kościół parafialny wybudowany w latach 1880/1881 oraz Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny, który należy do najmłodszych tego typu muzeów w Polsce.


Skansen w Kłóbce prezentuje kulturę ludową Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Został udostępniony dla zwiedzających w 1993 r. Obejmuje obszar 6 hektarów malowniczo położonych w leśnej scenerii, nad rzeczką Lubieńką.


W Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym odtwarzane są przede wszystkim zagrody, w których toczyło się niegdyś życie rodziny chłopskiej i które były ośrodkami zajęć gospodarskich. Poza wiejskimi zagrodami możemy obejrzeć zachowane zakłady rzemieślnicze: kuźnię, garncarnię, wiatrak „koźlak”.


Są też budynki użyteczności publicznej: karczma, remiza czy nawet szkoła. Zbiory prezentowane są w otoczeniu lasu, co znakomicie odgradza od współczesności.


Uzupełnieniem krajobrazu odtwarzanej wsi są  płotki i ogrodzenia, studnie, słomiane ule, czy piwniczki-ziemianki, a także nieodłącznie związane z pejzażem wsi kapliczki przydrożne: drewniana słupowa z rzeźbą św. Antoniego i murowana w kształcie neogotyckiej wieżyczki kościelnej z figurką Matki Boskiej Skępskiej oraz zwierzęta, Kozy, Drób i Koty :)

Więcej zdjęć możecie zobaczyć w galerii
Skansen w Kłóbce
Do której serdecznie zapraszam :)

4 komentarze:

 1. Ładny kredens, a Ursus to już zupełnie inna epoka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię takie miejsca, choć nigdy nie mieszkałam na wsi, przyciągają mnie swoja naturalnością i historią. Wiatraki są zawsze dla mnie ciekawostką. Lubie na nie patrzeć w skansenach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne miejsce, lubie w takich miejscach bywać. Tu kolumny wracają uwagę, ot nie po prostu belka, ale żłobienia i kształty... i jakże ciekawy efekt.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdjęcia bardzo malarskie, piękne .

  OdpowiedzUsuń

Witam. Jest mi bardzo miło ze zostawiasz ślad swojej wizyty w postaci komentarza.
Dziękuje i zapraszam ponownie. :)

Podobne posty z Miniatury Related Posts with Thumbnails

Popularne posty w ostatnim tygodniu

Najczęściej odwiedzane posty