poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Most Marii Skłodowskiej Curie

 Most w Warszawie, na Wiśle, otwarty 24 marca 2012 roku...

 Polecam kliknąć ten link i zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości
Polecam kliknąć ten link i zobaczyć zdjęcie w oryginalnej wielkości


Most w Warszawie, na Wiśle, otwarty 24 marca 2012 roku, w ciągu planowanej Trasy Mostu Północnego. Ma poprawić komunikację Białołęki z lewobrzeżną częścią miasta. Aktualnie ruch kołowy z tej dzielnicy koncentruje się na najbardziej zatłoczonym warszawskim moście Grota-Roweckiego, zaś najbliższa przeprawa dla komunikacji tramwajowej to odległy Most Gdański. Jest to ósma przeprawa drogowa w mieście, na Wiśle (dziewiąta wliczając kolejowy most średnicowy).

Szerokość rzeki w miejscu planowanego mostu wynosi ok. 650 m. Będzie to druga po Moście Świętokrzyskim przeprawa warszawska, która na brzegach będzie schodziła do poziomu gruntu. Na Białołęce trasa będzie przebiegała na powierzchni ziemi, podobnie jak na Bielanach, gdzie trasa będzie przechodziła nad Wisłostradą. W tym miejscu ma zostać zbudowane najbardziej skomplikowane skrzyżowanie w Warszawie. Docelowo ma tu bezkolizyjnie łączyć się pięć wielopasmowych ulic, trzy kierunki torów tramwajowych i łącznice do dróg lokalnych.

 Trasa mostu liczy 4,3 km, odcinek nurtowy 795 metrów. Składają się na nią trzy niezależne mosty - oddzielny dla jezdni północnej, południowej oraz trasy tramwajowej wraz z ciągiem rowerowo-pieszym. Całkowity ciężar konstrukcji stalowej mostu to około 9,4 tysiąca ton. Dwie podpory mostu znajdują się w nurcie rzeki, pozostałe są częściowo na terenach zalewowych. Nad podporą nurtową wysokość konstrukcji wynosi ponad 9 metrów. Całkowita wartość inwestycji to 1,2 mld zł.

5 komentarzy:

 1. Most ładny i potrzebny w Warszawie. Stolica ma ich chyba 8 a powinna mieć 16. Ciekawe i na czasie! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Imponujący! I architektonicznie ciekawy. I jakby troszkę większych od tych c.k. mostów, jakimi lubię spacerować ;) - tutaj dopiero miałabym trasę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładnie się prezentuje, troszkę go ożywiłeś tymi dodatkami przyrodniczymi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo wszystko jednak nie prezentuje sie tak jak Swietokrzyski, ot most... jakos malo polotu mial architekt! Ale zdjeciami obroniles go!

  OdpowiedzUsuń

Witam. Jest mi bardzo miło ze zostawiasz ślad swojej wizyty w postaci komentarza.
Dziękuje i zapraszam ponownie. :)

Podobne posty z Miniatury Related Posts with Thumbnails

Popularne posty w ostatnim tygodniu

Najczęściej odwiedzane posty