wtorek, 16 listopada 2010

Nidzica / Zamek i Rynek

 


Zamek

Gotycki zamek, ważna atrakcja turystyczna Nidzicy, powstał w latach 1381-1400. Przebudowano go w XIX w., a odbudowano ze zniszczeń w latach 1960-1965. Budowla z polnego kamienia i cegły wznosi się na rzucie prostokąta o wymiarach 62x44 m - jest największym pokrzyżackim zamkiem rezydencyjno-obronnym na Mazurach.

Miasto
Nidzica to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nidzica, położone nad rzeką Nidą (górny bieg Wkry).

Pierwsze wzmianki o ziemi nidzickiej można znaleźć już u Galla Anonima, opisującego nieudaną wyprawę księcia Bolesława Krzywoustego do Prus. Tereny dzisiejszego miasta przed wiekami zamieszkiwali pogańskie plemiona Sasinów i Gallindów.

Nidzicę (Nibork) lokowano na prawie chełmińskim w 1381 roku.

Miasto zbudowano na obrysie prostokąta, otoczono murami obronnymi z dwiema bramami wjazdowymi. Brama od południa broniona była znajdującym się już poza fosą kwadratowym blokhauzem, pełniącym rolę barbakanu. Brama północna ochraniała wjazd z kierunku Olsztyna i Królewca. Od strony zamku, gdzie teren był bardziej dostępny, wzniesiono podwójne mury obronne, wzmocnione basztami.


Nidzica 15.11.2010
Zdjęcia panoramiczne w oryginalnych rozmiarach można zobaczyć klikając na nie i po otwarciu w nowym oknie klikamy na nie jeszcze raz.

3 komentarze:

 1. Zamki zawsze robią na mnie wielkie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjecia zamku i miasta, niezwykle! Jednak ten blekit nieba zdecydowanie zdjeciom pomaga!

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna strona z dobrymi zdjęciami i ciekawymi postami. Zamku nie znam, więc z przyjemnością obejrzałem a panoramy uważam za bardzo udane.

  Jeżeli klimaty architektoniczne i krajobrazowe Cię interesują zapraszam na moją stronę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Witam. Jest mi bardzo miło ze zostawiasz ślad swojej wizyty w postaci komentarza.
Dziękuje i zapraszam ponownie. :)

Podobne posty z Miniatury Related Posts with Thumbnails

Popularne posty w ostatnim tygodniu

Najczęściej odwiedzane posty