poniedziałek, 20 grudnia 2010
sobota, 4 grudnia 2010
środa, 24 listopada 2010
czwartek, 18 listopada 2010
wtorek, 16 listopada 2010
środa, 3 listopada 2010
środa, 27 października 2010
Łowicz









niedziela, 17 października 2010
wtorek, 12 października 2010
sobota, 9 października 2010
środa, 6 października 2010
W Maurzycach / post 1

Skansen Wsi Łowickiej (około 7 km od Łowicza)
Atrakcją Maurzyc jest Skansen Wsi Łowickiej, oddalony o ok. 1 km od parkingu przy moście. Stare zagrody, stodoły, lamusy, brogi, wiejska szkoła, kuźnia, karczma, wiatrak, strażacka remiza i kościółek z Wysokienic rozmieszczono w dwóch zespołach tak, aby pokazać dwa typy układów przestrzennych wsi. Starsza osada to typ owalnicy - zagrody ustawione są wokół centralnego placu. W układzie drugiego typu, tzw. ulicówce, domy stoją wzdłuż drogi.
Wnętrza domów mieszkalnych wyposażono w oryginalne sprzęty, meble i narzędzia. W jednej z izb odtworzono pracownię wycinankarki (dekorowanie wycinankami wnętrz domów było dawniej łowicką specjalnością). W innym pomieszczeniu można prześledzić etapy obróbki lnu i poznać technikę tkania samodziałów. Ciekawie prezentuje się kolekcja wiejskich wozów.
Od połowy kwietnia do połowy sierpnia w skansenie codziennie odbywają się pokazy, w których czynny udział biorą zwiedzający. Można własnoręcznie wytoczyć naczynie na kole garncarskim, nauczyć się haftu i próbować wyciąć łowickie wzory z papieru.
Od maja do końca września Skansen Wsi Łowickiej zaprasza zwiedzających codziennie w godz. 10.00-17.00 (w godz. 17.00-19.00 możliwy jest tylko spacer między budynkami). Poza wymienionym okresem skansen jest czynny tylko w kwietniu i październiku w godz. 9.00-16.00 (spacer po terenie możliwy do godz. 19.00).
Zdjęcie panoramiczne polecam oglądać w oryginalnym rozmiarze
05.10.2010
piątek, 1 października 2010
Cytadela Warszawska. Post 2.




Cytadela Warszawska (w okresie rozbiorów Cytadela Aleksandrowska,)
Twierdza rosyjska zbudowana na rozkaz cara Mikołaja I w Warszawie, po upadku powstania listopadowego, z zamysłem kontroli nad miastem, będącym ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego. Pełniła także rolę więzienia śledczego (X Pawilon) oraz miejsca straceń działaczy narodowych i rewolucjonistów.
Na jej stokach straceni zostali m.in. Romuald Traugutt, Stefan Kunicki, Piotr Bardowski, Marcin Kasprzak, Stefan Aleksander Okrzeja, Henryk Baron, Michał Ossowski i wielu innych. Symboliczne groby zgładzonych na cytadeli znalazły się na cmentarzu przy Bramie Straceń.
Obecnie na Cytadeli mieści się Dowództwo Wojsk Lądowych i 3 batalion zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych, w skład którego wchodzi Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych.
Więcej info jest tu -> Wikipedia Cytadela Warszawska Lub pod poprzednim postem
Popularne posty w ostatnim tygodniu
-
Zdjęcia panoramiczne polecam oglądać w oryginalnym rozmiarze Tu jest link do poprzedniego posta z Łowicza
-
Palacze, jak wszyscy inni konsumenci, generują polskie PKB oraz przynoszą znaczące wpływy podatkowe. Wpływy do budżetu z tytułu podatku akc...
-
Około 1,5 tysiąca pracowników Poczty Polskiej manifestowało w sobotę 18.10.2014 przed Ministerstwem...
Najczęściej odwiedzane posty
-
Cytadela Warszawska (w okresie rozbiorów Cytadela Aleksandrowska,) Twierdza rosyjska zbudowana na rozkaz cara Mikołaja I w Warszawie, po upa...
-
Pałac Staszica Pałac pod Blachą Hotel Metropol Kościół Wizytek Kościół Karmelitów Zdjęcia zrobione w systemie HDR
-
Głowaczów – wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Głowaczów. Położona na trasie między.. .