środa, 27 października 2010

niedziela, 17 października 2010

środa, 6 października 2010

W Maurzycach / post 1


Maurzyce
Skansen Wsi Łowickiej (około 7 km od Łowicza)

Atrakcją Maurzyc jest Skansen Wsi Łowickiej, oddalony o ok. 1 km od parkingu przy moście. Stare zagrody, stodoły, lamusy, brogi, wiejska szkoła, kuźnia, karczma, wiatrak, strażacka remiza i kościółek z Wysokienic rozmieszczono w dwóch zespołach tak, aby pokazać dwa typy układów przestrzennych wsi. Starsza osada to typ owalnicy - zagrody ustawione są wokół centralnego placu. W układzie drugiego typu, tzw. ulicówce, domy stoją wzdłuż drogi.

Wnętrza domów mieszkalnych wyposażono w oryginalne sprzęty, meble i narzędzia. W jednej z izb odtworzono pracownię wycinankarki (dekorowanie wycinankami wnętrz domów było dawniej łowicką specjalnością). W innym pomieszczeniu można prześledzić etapy obróbki lnu i poznać technikę tkania samodziałów. Ciekawie prezentuje się kolekcja wiejskich wozów.

Od połowy kwietnia do połowy sierpnia w skansenie codziennie odbywają się pokazy, w których czynny udział biorą zwiedzający. Można własnoręcznie wytoczyć naczynie na kole garncarskim, nauczyć się haftu i próbować wyciąć łowickie wzory z papieru.

Od maja do końca września Skansen Wsi Łowickiej zaprasza zwiedzających codziennie w godz. 10.00-17.00 (w godz. 17.00-19.00 możliwy jest tylko spacer między budynkami). Poza wymienionym okresem skansen jest czynny tylko w kwietniu i październiku w godz. 9.00-16.00 (spacer po terenie możliwy do godz. 19.00).
Zdjęcie panoramiczne polecam oglądać w oryginalnym rozmiarze
05.10.2010

piątek, 1 października 2010

Cytadela Warszawska. Post 2.


Cytadela Warszawska (w okresie rozbiorów Cytadela Aleksandrowska,)

Twierdza rosyjska zbudowana na rozkaz cara Mikołaja I w Warszawie, po upadku powstania listopadowego, z zamysłem kontroli nad miastem, będącym ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego. Pełniła także rolę więzienia śledczego (X Pawilon) oraz miejsca straceń działaczy narodowych i rewolucjonistów.

Na jej stokach straceni zostali m.in. Romuald Traugutt, Stefan Kunicki, Piotr Bardowski, Marcin Kasprzak, Stefan Aleksander Okrzeja, Henryk Baron, Michał Ossowski i wielu innych. Symboliczne groby zgładzonych na cytadeli znalazły się na cmentarzu przy Bramie Straceń.

Obecnie na Cytadeli mieści się Dowództwo Wojsk Lądowych i 3 batalion zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych, w skład którego wchodzi Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych.

Więcej info jest tu -> Wikipedia Cytadela Warszawska Lub pod poprzednim postemZdjęcia panoramiczne w oryginalnym rozmiarze można zobaczyć klikając na nie i po otwarciu się w nowym oknie jeszcze raz na nie klikamy.
Podobne posty z Miniatury Related Posts with Thumbnails

Popularne posty w ostatnim tygodniu

Najczęściej odwiedzane posty